Drukuj

CO TO JEST DOM PASYWNY?

Dom pasywny to już nie tylko najbardziej energooszczędne budownictwo. To również nowy styl życia. Idealny dla osób, które chcą przebywać w naturalnej i przyjaznej przestrzeni. Okazuje się jednak, że budowa domu pasywnego to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy myślą ekologicznie, ale również – ekonomicznie.

Dom na miarę XXI wieku.

Nowoczesny dom na miarę  XXI wieku poza podstawową funkcją jaką jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym, musi zapewniać swoim mieszkańcom szereg innych funkcjonalności i wygód. Innowacyjne rozwiązania w budownictwie opierają się przede wszystkim na obniżeniu kosztów eksploatacyjnych. Pierwszym krokiem jest stworzenie bardzo dobrze zaizolowanej bryły budynku, w której straty ciepła są jak najmniejsze. Można to osiągnąć poprzez odpowiednią konstrukcję fundamentu, ścian i dachu - bardzo ważne jest takie połączenie poszczególnych elementów domu, aby wyeliminować wszelkie nieszczelności i miejsca gdzie mogą występować straty ciepła.

Do osiągnięcia odpowiedniego standardu energetycznego budynku konieczne jest wykorzystanie dobrej jakości materiałów konstrukcyjnych i izolacyjnych oraz poprawne przeprowadzenie samego procesu budowy przez profesjonalną ekipę budowlaną. Każdy najdrobniejszy błąd popełniony podczas budowy, zostanie natychmiast wychwycony podczas testu szczelności budynku. Dom, który uzyska w teście Blower Door wynik poniżej 0,6 l/h z pewnością spełnia najwyższe standardy pod względem szczelności.

Myślisz aktywnie? Buduj pasywnie!


Drugim krokiem jest usytuowanie budynku na działce w taki sposób, aby możliwe było wykorzystanie pasywnych źródeł ciepła, takich jak energia słoneczna dostarczana do domu przez okna umieszczone  od strony południowej.

Dobrze usytuowany względem stron świata dom, który jest pozbawiony wszelkich nieszczelności, może także odzyskiwać ciepło wytworzone przez mieszkańców czy urządzenia.

Do tego celu wykorzystuje się wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła o wysokiej sprawności (rekuperator). Zużyte powietrze znajdujące się w domu jest usuwane automatycznie przez wentylację mechaniczną, przy czym ciepło z tego powietrza jest wykorzystywane do wstępnego ogrzania powietrza świeżego, nawiewanego  do budynku z zewnątrz.

W efekcie, ilość ciepła jaką musimy dostarczyć do takiego domu w sposób „aktywny”, tj. przy pomocy dodatkowego źródła ogrzewania, jest minimalna. Dodatkowo, wentylacja mechaniczna zapewnia w sposób stały i kontrolowany świeże powietrze w domu, bez potrzeby tzw. wietrzenia pomieszczeń.

Domy, które potrzebują do ogrzewania zaledwie 15 kWh/m2 energii rocznie, noszą miano domów pasywnych.


Rachunki niższe nawet o 80%

Ograniczenie zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania niesie ze sobą szereg innych korzyści. Przede wszystkim źródłem ciepła w takim domu może być pompa ciepła o niewielkiej mocy (nawet 5kW). Zastosowanie np. pompy ciepła typu powietrze–woda nie będzie wiązało się z dużymi nakładami inwestycyjnymi, ponieważ wyeliminowane są prace ziemne.

Dodatkowo taki dom można wyposażyć w ogniwa fotowoltaiczne, które wykorzystamy np. do ogrzewania C.W.U w okresie od kwietnia do września. Niewielka przydomowa elektrownia wiatrowa zapewni nam dodatkowe źródło energii i jeszcze bardziej uniezależni od dostawców mediów.

Mając „bazę” w formie domu pasywnego, bardzo szybko możemy osiągnąć standard zero-energetyczny, a nawet plus-energetyczny. Wartością dodaną takiej inwestycji jest ograniczenie do minimum negatywnego wpływu na środowisko, ponieważ dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, eliminujemy emisję szkodliwych produktów spalania do atmosfery.


W standardzie pasywnym można zrealizować każdy budynek, zarówno mieszkalne domy jedno i wielorodzinne, jak i hotele, budynki komunalne, biurowe, kościoły, hale sportowe czy budynki na potrzeby przemysłu i handlu. Możliwe jest także wznoszenie budynków pasywnych w różnych technologiach budowania: jak tradycyjna murowana, szkielet drewniany czy nawet szkielet stalowy. Ważne jest jednak zachowanie podstawowych cech budynku pasywnego, takich jak np.:

- zwarta bryła budynku,

- usytuowanie budynku do stron świata,

- szczelne przegrody zewnętrzne o dobrych parametrach ciepłochronnych,

- zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.