Drukuj

Czym jest dom pasywny?


Budynek doskonały

Dom pasywny to już nie tylko najbardziej energooszczędne budownictwo. To również nowy styl życia. Idealny dla osób, które chcą przebywać w naturalnej i przyjaznej przestrzeni. Okazuje się jednak, że budowa domu pasywnego to rozwiązanie nie tylko dla tych, którzy myślą ekologicznie, ale również – ekonomicznie.


8 x bardziej oszczędny

Budownictwo pasywne to nowa koncepcja w podejściu do oszczędzania energii. Co ciekawe, idea ta wcale nie narzuca nam wprowadzania dodatkowych, drogich rozwiązań technologicznych. Bazuje na poprawie parametrów elementów i systemów już istniejących w każdym budynku. Dzięki temu nie tylko uzyskujemy zmniejszenie zapotrzebowania na energię do ogrzania domu. Podnosimy również jakość i trwałość budynku, a to bezpośrednio wpływa na jego wartość rynkową.

Dom pasywny ma bardzo niskie zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania wnętrza (tylko 15kWh/m2 rok). Nasz komfort termiczny zapewniają pasywne źródła ciepła, czyli urządzenia elektryczne, ciepło słoneczne czy ciepło uzyskane z wentylacji, a także my jako mieszkańcy. Oznacza to, że w czasie sezonu grzewczego, do ogrzania 1 metra kwadratowego mieszkania potrzebujemy jedynie 15kWh. Odpowiada to spaleniu 1,5l oleju opałowego,  1,7m3 gazu lub 2,3kg węgla. Dla porównania – budynki konwencjonalne wymagają 8-krotnie większego nakładu na ogrzewanie.


Co jest ważne

W standardzie pasywnym można zrealizować każdy budynek, zarówno mieszkalne domy jedno i wielorodzinne, jak i hotele, budynki komunalne, biurowe, kościoły, hale sportowe czy budynki na potrzeby przemysłu i handlu. Możliwe jest także wznoszenie budynków pasywnych w różnych technologiach budowania: jak tradycyjna murowana, szkielet drewniany czy nawet szkielet stalowy. Ważne jest jednak zachowanie podstawowych cech budynku pasywnego, takich jak np.:

- zwarta bryła budynku,

- usytuowanie budynku do stron świata,

- szczelne przegrody zewnętrzne o dobrych parametrach ciepłochronnych,

- zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.


Ważny jest certyfikat

Aby Twój dom mógł zostać uznany za dom pasywny, spełnionych musi zostać szereg kryteriów związanych z zapotrzebowaniem na energię, szczelnością budynku, zużyciem energii pierwotnej etc. Wówczas można przystąpić do procesu certyfikacji i po pozytywnym przejściu całej procedury, uzyskać Certyfikat Domu Pasywnego wydawany przez Instytut Budownictwa Pasywnego w Darmstadt.

Budowa domu pasywnego wymaga specjalistycznej wiedzy i zaplecza technologicznego. Dlatego warto powierzyć ją zaufanej firmie, która zaoferuje nam dom spełniający wszystkie restrykcyjne wymogi.


Budowa domu pasywnego Procyon

Architekci firmy Procyon opracowali 10 unikatowych projektów domu pasywnego. Wybierz z nich dom pasywny, który będzie idealny dla Ciebie albo skorzystaj z pomocy eksperta Procyon, który jest do Twojej dyspozycji. Dom pasywny Procyon poddawany jest kontroli jakości na każdym etapie produkcji. Przechodzi dwa restrykcyjne testy szczelności. Dla Ciebie oznacza to gwarancję, że wybrany przez Ciebie dom pasywny Procyon otrzyma certyfikat i będzie budynkiem doskonałym.


Czytaj dalej >